La

22

Tou

2010

15:17

Komiat koolla Kampissa

Helteinen sää on suosinut suomalaisia jo viikon. Aurinko on lämmittänyt kuin keskikesällä konsanaan ja viimeisetkin lumet ovat sulaneet ainakin pääkaupunkiseudulla. Ennusteista huolimatta aurinkoinen keli on jatkunut lauantaina Helsingissä eikä vesisateista ole ollut vielä tietoa. Kevät on nyt parhaimmillaan ja puut saavat lehtiä niin, että kohina käy. Tämä vuodenaika aktivoi muutenkin, sillä kaupungilla alkaa taas monenlaiset tapahtumat ja festarit. Yksi kevään avauksista oli tänään, kun Komiat valloittivat Lasipalatsin aukion pääkaupungissa. Kyseessä oli koko perheen tapahtuma, jossa Seinäjoen kaupunkiseudun tuoreimmat kuulumiset tuotiin etelään. Samalla yleisö sai kuunnella musiikkia ja seurata kaikenlaista ohjelmaa sirkustaiteilijoista tangokuninkaallisiin. Tähtivierailijoiden joukossa esiintyivät mm. Palava-yhtye ja Paula Koivuniemi.

Seinäjoen kaupunkiseudun muodostavat Alavus, Ilmajoki, Jalasjärvi, Kauhava, Kuortane, Kurikka, Lapua ja Seinäjoki. Alueella on noin 140 000 asukasta, ja Seinäjoki onkin nykyään Suomen 20. suurin kaupunki. Pohjanmaa on muutakin kuin vain lakeutta. Monet maamme historian merkkipaalut on lyöty noilla lakeuksilla, ja muistissamme ovat nuijasota, Lapuan patruunatehtaan räjähdys, Tangomarkkinat ja monet muut tapahtumat. Kesälomasuunnitelmiin kannattaakin yrittää sovittaa vierailu Pohjanmaalla, sillä voin omasta kokemuksesta sanoa, että maisemat ovat henkeäsalpaavat ja ihmiset välittömän mukavia, suorastaan komioita.

Kirjoita kommentti

Kerro mielipiteesi ja kirjoita kommentti tai viittaa kirjoitukseeni omassa päiväkirjassasi käyttämällä trackback-osoitetta. Kirjoita kommenttisi ilman muotoilua. En julkaise oikeaa nimeäsi enkä sähköpostiosoitettasi, mutta siihen rekisteröity Gravatar näkyy kommentin yhteydessä.

Spammers please note, that your comment is mechanically reviewed with Akismet and automatically rejected when found as spam, so there is no use to fill out this comment form if you intend to send a spam comment, sorry.